Balıkesir’de bulunan Bandırma Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki mahkumlar, Fransa başta olmak üzere tüm Avrupa için salyangoz kabuğu tamir ediyor. Hapishanede kurulan atölyede, gönüllülük esasına bağlı şekilde çalışan mahkumların tamir ettiği salyangozlar, fabrikada gerçekleştirilen işlemlerin ardından Avrupa sofralarını süslemek için yola çıkıyor. Yılda 70 milyonluk salyangoz dolması ihracatının 20 milyonu ise bu atölyeye ait.

Türkiye’nin dört bir yanından toplanan kara salyangozları, başta Fransa ve İtalya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde sofraları süslüyor. Tereyağı, maydanoz ve sarımsakla hazırlanan salyangozların en önemli aşamasını Bandırma Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki atölye oluşturuyor. Burada kurulan atölyenin çalışanları ise mahpuslar… Kocaman Balıkçılık tarafından 2014’ten bu yana gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaklaşık 650 mahpus atölye sayesinde yeniden hayata tutundu. Demirören Haber Ajansı’nın görüntülediği çalışmalar hafta içi her gün sabah 09.00’da işe başlayıp akşam 17.00’ye kadar sürüyor. Bu projede görev alan mahpuslar işlerini severek yapıyor. Kazandıkları parayla ailelerine yük olmadan geçindiklerini söyleyen mahpuslar, yeni bir mesleği tanımanın mutluluğunu yaşıyor.

“SALYANGOZU İLK DEFA BURADA ÖĞRENDİM”

Yaklaşık 2 yıldır Bandırma Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü olan Beytullah A. (36), 18 aydır atölyede çalıştığını ve işini severek yaptığını söyledi. Daha önce salyangozun yendiğini dahi bilmediğini belirten Beytullah A., “İlk defa burada öğrendim. İşimiz gayet güzel burası sayesinde ailemize fazla yük olmadan geçimimizi sağlıyoruz. Buradaki işimi severek yapıyorum. Vaktimi nitelikli şekilde değerlendirmiş oluyorum sıkılmadan vakit geçiriyorum. Burada çalışmam ailemi de mutlu ediyor” dedi.

“VAKTİN NASIL GEÇTİĞİNİ ANLAMIYORUZ”

Türkiye ekonomisine katkı sağmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Mehmet D. (52) ise atölyede geçen günlerini şu sözlerle anlattı:

Bu atölyede günlerimiz güzel geçiyor. Sabah sayımının ardından işimize başlıyoruz. Yemeğin ardından gerçekleşen sayımın ardından akşam 16.00’da işimiz bitiyor. Burada zaman menfuru yok diyebilirim. Vaktimin nasıl geçtiğini anlamıyorum. Eğlenceli bir iş yapıyorum. Buradan sonra bu işi dışarıda da devam ettirme şansımız var. Burada sigortamız var, ilaçlarımızı da bu sayede alabiliyoruz. Maaşımız olduğundan dolayı ailemize yük olmadan burada geçimimizi sağlıyoruz, kendi yağımızda kavruluyoruz. Salyangozun bu şekilde tüketildiğini ve Türkiye bütçesine katkı sağlandığını biliyordum. Umarım biz de ekonomik anlamda bir katkı sağlamış oluruz.”

“AİLEME YÜK OLMADAN GEÇİNİYORUM”

Atölye sayesinde ailesinden para almadan geçimini sağladığını belirten Yaşar S. (62) de, “Burası sayesinde aileme yük olmuyorum ve burada vakit çok hızlı geçiyor. Burada adeta zamanla yarışıyoruz. Hafta sonunun gelmesini bile istemiyoruz. Kazandığım para ile kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Severek yaptığım bir iş. Ben balıkçıyım yalnız daha önce salyangozu bu kadar bilmiyordum. İşi burada öğrendim usta oldum. Türkiye’den tüm Avrupa’ya bunun yayılıyor olması gurur verici” diye konuştu.

HÜKÜMLÜLER TOPLUMA KAZANDIRILIYOR

Atölye sayesinde hem hükümlüleri topluma kazandırdıklarını hem ekonomiye katkı sağladıklarını anlatan Bandırma Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Zekeriya Sancaktar, Kurumumuz ve Adalet Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde yaklaşık 5.5 yıldır cezaevinde bulunan atölyemizde mahpuslar tarafından kara salyangoz kabuğu tamiri yapılıyor. 2014’ten bu yana atölyemizde 650 ila 700 mahpus çalıştırdık. Bu hükümlülere bakanlığımızın önerdiği şekilde ödeme yapıyoruz. Bu kişilerin sigortalarını yatırıyoruz. Onlar buradan bir iş ve meslek kursu şeklinde eğitim alarak yeni şeyler öğreniyorlar. Hükümlülerimizin topluma karışmaya hazır hale gelmeleri için atölyemiz çok faydalı oluyor. Buradan çıktıklarında aynı firmaya karşı aralarında bir yakınlık doğuyor. Aileleriyle birlikte fabrikada çalışabiliyorlar. Buradan çıktıktan sonra evlerinin geçimini sağlıyorlar. Burası onlar için güzel bir iş fırsatı şeklinde konuştu.

YILDA 30 TON SALYANGOZ KABUĞU

Zekeriya Sancaktar, Türkiye’de bu kadar salyangoz olduğunu, kabuğunun tamir edildiğini ben de bilmiyordum. Salyangoz kabukları anlaştığımız firma aracılığıyla fabrikadan bu atölyeye geliyor. Kabukların üzerindeki küçük delikler insan sağlığına zararı bulunmayan gıda jeli ile kapatılıyor. Bunlar tamirin ardından yıkanıp temizlendikten sonra Bilecik’teki fabrikaya gidiyor. Pişmiş tereyağı salyangoz kabukların içine konduktan sonra yurt dışına ihracı gerçekleşiyor. Biz sadece bu atölyede kabukların tamirini yapıyoruz. Atölyemizde ayda 3, yılda ise 30 ton salyangoz kabuğu işleniyor dedi.

Kaynakça: https://www.financernews.net/cezaevinden-avrupaya-20-milyonluk-salyangoz-ihracati/