turkrus.com’da 16.04.2021 tarihinde yayımlanan habere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

“Rusya’da salgın sonrası yaşanan göçmen iş gücü açığının ekonomiye olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için yeni bir öneri gündemde. İnşaatlardaki göçmen açığının mahkumlarla kapatılması teklif ediliyor. Rus medyasında yer alan habere göre, Federal Ceza İnfaz Kurumunun (FSİN) bugün inşaat şirketlerinin temsilcileriyle bir araya geleceği toplantıda, göçmen iş gücü açığına çözüm olarak inşaatlarda mahkumların çalıştırılması önerisinin ele alınması bekleniyor.
Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin’in açıklamasına göre, Rusya’da bugün inşaatlarda yaklaşık 2 milyon kişilik iş gücü açığı bulunuyor.
İnşaat işçilerinin maaşları yaklaşık iki katına çıkarken, özel izinle BDT ülkelerinden göçmenlerin ülkeye girişine izin veren uygulamanın da yaşanan açığı kapatmaya yetmediği belirtiliyor.
Meta Group yöneticisi Maksim Leşçev, Business FM’e yaptığı değerlendirmede, “Mahkumların iş gücünün kullanılması tabii ki çok cesurca ve kazanç getirecek bir öneri. Çünkü büyük olasılıkla daha ucuza mal olacak. Benim yaşadığım kentte birkaç ev mahkumlar tarafından inşa edilmişti. Bu evlerin, talihsiz insanlar tarafından inşa edildiği için kötü inşa edildikleri ve genellikle kötü enerjileri olduğuna dair bir efsane vardı. Şimdi, iş insanları olarak bunun ucuz emek olduğunu anlıyoruz, ancak mahkumlar tarafından inşa edildiğini bilen kişiler bu objelere karşı ihtiyatlı olacaklar” dedi.
İş gücü maliyetlerini düşüreceği için mahkumları inşaatlarda çalıştırmaya sıcak baktığını belirten Leşçev, “Ancak bu sadece bir fikir, pratikte nasıl olacağı ise belli değil. Mahkumların ticari şantiyelerde çalışma ihtimali belirsiz, muhtemelen, devlet korumasındaki bazı inşaatlar olacak. Bu konuda güvenlik çok önemli olacak, inşaat şirketlerinin bu ucuz emeğe erişme imkanı şüpheli” diye konuştu.
NDV Group’un sahibi Aleksandr Hrustalev ise öneriye şüpheyle yakaştığını söyleyerek “Ülkemizde çok fazla mahkum var, ama şantiyelerin ihtiyacını gidermek için daha fazla mahkuma ihtiyaç duyuluyor. Bu bana daha çok popülizm gibi geliyor ve bizde çalışmaları için Mars’tan Marslıları getirme fikriyle karşılaştırılabilir” dedi. 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, özellikle inşaat ve tarım seköründe iş gücü açığı yaşanmasının ülke ekonomisini frenlediğini söylemişti.”

Kaynak: türkrus – https://www.turkrus.com/1612014-insaatlara-mahk%C3%BBm-isci-onerisi-xh.aspx